Neden Küba

Neden Küba’nın sağlık sistemi?

Küba ilaçlarının mükemmel etkileri hakkında bilginiz var mı?
Bazı hastalıkların sadece küba’da tedavi edildiğini biliyor muydunuz?
Küba’lı doktorların başarıları, özgün tedavi yöntemleri ve etkin ilaçları sayesinde Küba’nın dünyada birinci sırada yer aldığını biliyor muydunuz.

özgün tedaviler geliştirmesi ve ihtiyacı olan birçok ülkeye sağlık personeli göndermesi gibi sebeplerle sağlık alanında ilgi ve takdir toplayan bir ülkedir. Eğitime büyük yatırım yaptığımız için Küba’nın tıbbi bilgi ve becerisi en üst seviyededir, parasız eğitimle birlikte eğitim almak isteyene büyük şans verilmektedir. Küba’da işinin sorumluluğunu bilen ve çalışkan tıbbi personelimiz kendilerini geliştirmek için her zaman çok isteklidir. Yaptıkları araştırma ve deneylerin sonucu olarak aynı anda dünyada tıbbın gelişmesine yardım eden ve birçok hastalığı iyileştiren tıbbi ürünler üretilmiştir.

Dünyada sadece Küba’da tedavi edilen, Diabetik Ayak Hastalığı için çok verimli olan Heberprot-P gibi ilaçlar bulunuyor. Kanser tedavisinde kullanılan monoklonal antikorlar, insan plasentasından üretilen ilaçlar Vitiligo, Psoriazis ve Alopesi tedavisinde kullanılır, Retinitis Pigmentosa (Gece Körlüğü) tedavisi de edilir.
Kısa bir süre içinde estetik ameliyat, ortopedi, Bariatrik cerrahi ve yaşam kalitesini arttıran diğer yöntemler gibi en modern tedavileri ve tretmanlarını keşfedebilirsiniz.

Küba’ya giderseniz, sizi ilk önce neşeli ve kibar personelimiz karşılar ve orada kaldığınız sürece size maksimum ilgi ve fedakarlık gösterilecektir.
Küba sadece dünyanın en çok turist çeken yerlerinden biri değil, tedavi ve rehabilitasyon için de tercih edilen yerdir.

Küba’nın tıp alanındaki başarılarının en iyi göstergeleri

Küba’da 1000 hastaya 6,5 doktor düşmekte,mesela Fransa’da bu oran 3.4 , Birleşik Krallık’ta 2.7 , Almanya da 3.7dir. Küba sağlık çalışanı 66 ülkede çalışmalarını sürdürüyor ( Bolivya, Peru, Kongo, Arjantin, Jamaika, Meksika, Uruguay, GüneyAfrika, Katar, Çin, Portekiz vs.)

Küba’nın sağlık sistemi çok gelişmiş olduğundan Küba’ya en iyi eğitim almak için bir çok yabancı öğrenci gelmektedir.

Havana’ya tıp fakültesin de eğitim almak için 23 ayrı ülkeden gelen yaklaşık 3432 yabancı öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin çoğu BirleşikKrallık’tan, ABD’den, GüneyAmerika’dan ve Afrika’dan gelenlerdir.

KÜBA TIBBİ TEDAVİSİ

Küba’da özel tıbbi tedavilerin bazı türleri şunlardır:

Onkoloji

Başarılı kanser tedavileri konusunda birinci sırada yer alan Küba’da tedavilerine olanak sağladığı kanser türleri: Akciğer kanseri, baş ve boyun kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri. Küba’nın tıp alanında en yeni ve en büyük başarılarının biri hiç şüphesiz akciğer kanseri aşısıdır. Bu tedavi çok sayıda taleb bulmaktadır.Şu an sınırlı üretim kapasitesi olduğudan Küba’da talebe karşılık verebilmek için bu aşıyı üreten yeni laboratuvarlar ve klinkler açılmaktadır.

Onkoloji

Vitiligo ve Psoriazis

Vitiligo, cildin pigment hücrelerinin, melanositlerin belirli alanlarda yok olduğu bir hastalıktır. Derideki beyaz lekeler, vitiligonun ana belirtisidir.Vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücuttaki bazı hücrelere saldırması ve tahrip etmesinden kaynaklanan bir otoimmün durumdur. Beyaz yamalar vücuttaki her yerde olabilir, fakat en çok yüz, ağız çevresinde, eller, ayaklar, kollar ve üreme organlarında.

Psoriazis(Sedef Hastalığı) çeşitli klinik biçimlerde ortaya çıkabilen, yineleyici,kronik bir deri hastalığıdır ve bulaşıcı değildir.Cilt hücrelerinin oldukça hızlı bir şekilde yenilenmesi, deride pullaşmaya ve kepeklenmeye neden olur. Derideki bu pulların etrafında iltihaplanma ve kızarıklıklar görülür.

Vitiligo ve Psoriazis

Diyabet

Diyabet (Şeker Hastalığı)yeterli miktarda insülin üretilmemesi ya da ürettiği insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen bir hastalıktır. İnsülin, şekerin hücre içine girmesini ve hücrede glikojen olarak depolanmasını sağlar. Şeker hastası, yediği besinden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve bu durumda kan şekeri düzeyi yükselir (hiperglisemi). Eğer hastalık iyi kontrol edilmezse hiperglisemi, ketoasidoz ya da nonketotik hiperozmolar koma gibi gelişebilir; kalp , böbrek ve diğer organlarda hasara yol açabilir.

Diyabet

Retinitis Pigmentosa (RP)

Retinitis Pigmentosa(Tavuk Karası, Gece Körlüğü) nadir görülen, kalıtımsal bir hastalıktır. Görmeyi sağlayan fotoreseptör(özellikle basillerin) hücrelerinin ve retina pigment epitel hücrelerinin harabiyeti sonucu ortaya çıkar. Bu hastalığın tedavisi Küba’da geliştirildi ve hastalığın ilerlenmesine karşı edilen en iyi tedavilerden biridir. Kombine edilmiş Küba cerrahinin tedavi şekilleri: Ozon terapisi,elektro simulasyon, vitamin terapisi ve oligoelement terapisinden oluşmaktadır. Tedavinin başarısı; 10 000 hastanın %78’inde hastalığı tamamen durdururken, %16’ında görme duyusunun iyileşmesi farkedildi ve sadece %6’sı tedaviden memnun kalmadı.

Retinitis pigmentosa (RP)

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörorestorasyon tedavisi,çok etmenli tedavi,intensif tedavi ve bireyleştirilen tedaviyi geliştirmiş olan Uluslararası Nörolojik Restorasyon Merkezi’nde tedavi edilmektedir. Parkinson hastalığı,baş boyun yaralanmaları, omurilik iltihabı, Alzheimer hastalığı, kanserler, paraliz ve diğer sinir sistemi hastalıkları tedavileri yapılmaktadır.

Nörolojik Rehabilitasyon